homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-4


#58 2009-09-29 20:52:32

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Katami,mie mi-a spus dr ginecolog ca vaginul este mai sensibil dupa nastere,asa ca,cu sau fara epiziotomie,viata sexuala nu va mai fi imediat dupa nastere asa cum era inainte.In legatura cu ce zicea myrela22 despre mama ei,sa stii ca si eu am avut problema asta  dupa nastere,si imi era frica sa nu ramana asa toata viata.Din fericire,s-a remediat problema.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 



#59 2009-09-30 15:43:20

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Kata, tu nu intelegi, fato? tongue Dak nu-ti face epiziotomie, te rupi.... 80% te rupi, asta vrei? Baga-ti mintile-n cap si lasa sexu' dupa nastere... ca n femei nasc zilnic natural, le taie, le croseteaza si au si familie marita si soti fericiti; ce naiba, mama a avut 3 nasteri naturale, cu epiz, are 54 de ani si ink isi incuie usa la dormitor... si nu cred c-o doare nik acolo....

Eu am si acum probleme de genul asta cand rad f tare, sau cand stranut f tare... cu alte cuv "ma p.. pe mine de ras" rotfl ; big deal... cred ca dupa ce ma coase, o sa fac pe mine si cand o sa zambesc lol


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#60 2009-09-30 16:11:35

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

imi cer scuze ca ma bag si eu in seama...eu sunt depasita de mult...am nascut acum 16 ani si jumatate,dar vreau sa va spun ca in afara de faptul ca am progresat in medicina...tot nasterea naturala este indicata...
acolo unde sunt eu,in austria...ca si in germania si in multe alte tari,nasterea prin cezariana este practic imposibila la cerere si se face doar daca exista cazuri  grave...acolo nu vei vedea o cezariana la cerere...
dumnezeu a dat la femeie sa nasca normal si multe treburi nu le simti cu adevarat,daca nu nasti natural...
si eu am nascut natural,dupa 16 ore de travaliu...ma uitam la saracele femei din jurul meu,cum ,,urlau de durere,,...durere pe care eu am suportat-o cu bine,ptr ca aveam o menstruatie cu dureri groaznice...care ma calise...
si eu am fost taiata(nu m-am rupt),ptr ca fiind la prima nastere,normal ca nu stiam sa ma ,,screm,, cum imi spuneau...mi-au pus o perfuzie si in 10 sec a iesit fimiu...
normal ca m-a cusut dr..si cred ca mi-a pus o copca in plus,ptr ca apoi la primul contact sexual,am descoperit ca sunt mai stramta..ceea ce a fost ok...
nu am avut probleme,nu m-am infectat,ptr ca asta tine de igiena ta intima(si scuzati-ma dar erau fete cusute care veneau la acele spalaturi obligatorii..murdare de ,,caca,, pe fire...hai sa fim serioase...)...
deci...nimeni nu moare din asa ceva...
majoritatea pe care le cunosc si au facut cezariana,au ramas cu burta....

eu nu va pot ura decat nastere usoara,indiferent cum o faceti...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#61 2009-09-30 19:25:59

livya
Full member
De la: zalau....acum milano.
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 517

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

wild_wind a scris:

imi cer scuze ca ma bag si eu in seama...eu sunt depasita de mult...am nascut acum 16 ani si jumatate,dar vreau sa va spun ca in afara de faptul ca am progresat in medicina...tot nasterea naturala este indicata...
acolo unde sunt eu,in austria...ca si in germania si in multe alte tari,nasterea prin cezariana este practic imposibila la cerere si se face doar daca exista cazuri  grave...acolo nu vei vedea o cezariana la cerere...
dumnezeu a dat la femeie sa nasca normal si multe treburi nu le simti cu adevarat,daca nu nasti natural...
si eu am nascut natural,dupa 16 ore de travaliu...ma uitam la saracele femei din jurul meu,cum ,,urlau de durere,,...durere pe care eu am suportat-o cu bine,ptr ca aveam o menstruatie cu dureri groaznice...care ma calise...
si eu am fost taiata(nu m-am rupt),ptr ca fiind la prima nastere,normal ca nu stiam sa ma ,,screm,, cum imi spuneau...mi-au pus o perfuzie si in 10 sec a iesit fimiu...
normal ca m-a cusut dr..si cred ca mi-a pus o copca in plus,ptr ca apoi la primul contact sexual,am descoperit ca sunt mai stramta..ceea ce a fost ok...
nu am avut probleme,nu m-am infectat,ptr ca asta tine de igiena ta intima(si scuzati-ma dar erau fete cusute care veneau la acele spalaturi obligatorii..murdare de ,,caca,, pe fire...hai sa fim serioase...)...
deci...nimeni nu moare din asa ceva...
majoritatea pe care le cunosc si au facut cezariana,au ramas cu burta....

eu nu va pot ura decat nastere usoara,indiferent cum o faceti...

de acord cu tine... buga


mihai pui de livya
un vot pentru mihai kram

mami de baietel mihai...santahappyapplause

Offline

 

#62 2009-09-30 22:55:34

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

si eu de acord smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-10-01 11:32:47

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Buna,

Ma bag si eu in seama desi nu am nascut niciodata dar am destule prietene care au nascut:)
Pana sa raman insarcinata am fost pentru cezariana .... Micile experiente ( operatie de apendicita si implant dentar) mi-au dat incredere cum ca am un organism cooperant:)

Acum ,stiind mai multe despre cezariana as prefera o nastere naturala dar cu epidurala pentru ca nu as vrea in secolul 21 sa ma chinui cum s-a chinuit mama acum 30 de ani:(...Apreciez descoperirile medicale

Oricum  ar fi absurb sa tinem neaparat la o nastere naturala atata timp cat exista alternativa..

O prietena de-a mea a tinut neaparat sa nasca natural desi organismul ei nu coopera  si rau a facut pentru ca a ajuns la cezariana oricum sad

O alta prietena de a mea care a nascut natural a tinut neaparat sa nu fie taiata si s-a rupt urat.. cusatura aratand f urat:( si vindecarea mai grea:(

Din ce am inteles de la ele sexul a fost ok in continuare doar ca a fost nevoie de o pauza pentru refacere

Sa lasam  medicii sa isi faca treaba zic eu smile

Nastere usoara viitoarelor mamici si felicitari celor care au nascut deja:)

pupici

Offline

 

#64 2009-10-01 11:35:59

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Claudi, sarcina usoara! F frumoase conceptii ai, ti le impartasesc smile kram


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#65 2009-10-01 12:14:30

livya
Full member
De la: zalau....acum milano.
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 517

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

claudi's a scris:

Buna,

Ma bag si eu in seama desi nu am nascut niciodata dar am destule prietene care au nascut:)
Pana sa raman insarcinata am fost pentru cezariana .... Micile experiente ( operatie de apendicita si implant dentar) mi-au dat incredere cum ca am un organism cooperant:)

Acum ,stiind mai multe despre cezariana as prefera o nastere naturala dar cu epidurala pentru ca nu as vrea in secolul 21 sa ma chinui cum s-a chinuit mama acum 30 de ani:(...Apreciez descoperirile medicale

Oricum  ar fi absurb sa tinem neaparat la o nastere naturala atata timp cat exista alternativa..

O prietena de-a mea a tinut neaparat sa nasca natural desi organismul ei nu coopera  si rau a facut pentru ca a ajuns la cezariana oricum sad

O alta prietena de a mea care a nascut natural a tinut neaparat sa nu fie taiata si s-a rupt urat.. cusatura aratand f urat:( si vindecarea mai grea:(

Din ce am inteles de la ele sexul a fost ok in continuare doar ca a fost nevoie de o pauza pentru refacere

Sa lasam  medicii sa isi faca treaba zic eu smile

Nastere usoara viitoarelor mamici si felicitari celor care au nascut deja:)

pupici

da asa e ,dupa parerea mea ,medicul e cel care stie mai bine cum o sa nasti ,ma refer cu sau fara epidurala...
eu vroiam cu,dar el zicea ca nu e cazul...


mihai pui de livya
un vot pentru mihai kram

mami de baietel mihai...santahappyapplause

Offline

 

#66 2009-10-01 12:37:56

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Ha,ha, mai un pic si o sa vina Fleur pe-aici sa ne povesteasca ! majoreta


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#67 2009-10-01 18:29:30

claudi's
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 35

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Multumesc Crssy85 

Ma bucur sa aud..Au fost femeile chinuite suficient dealungul timpului din toate punctele de vedere...Nu e cazul sa ne chinuim si noi la fel doar ca sa fim in asentimentul lor..Ce n-or fi dat ele sa aiba de unde alege cum avem noi:)
Mama ,soacra mea si soacra prietenei mele nu ma judecau cat timp am zis ca nu m-ar deranja o cezariana...Si banuiesc de ce:(
Sarcina usoara in continuare si tie Crssy85
pupici

Offline

 

#68 2009-10-01 21:22:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

nu ne chinuim "doar pt a fi in asentimentul lor", claudi's... ci, pur si smplu, ptca si epidurala poate avea efecte secundare... depinde de la femeie la femeie daca e mai bine cu sau fara.

mai, fleur cum a nascut pana la urma?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#69 2009-10-02 09:56:48

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Da, depinde de fiecare si cu epidurala asta... ca si cu nasterea naturala, ca si cu ceza... din fericire pt mine, cunosc 5 cazuri fericite cu epidurala + o droaie de femei de pe net, pe care nu le cunosc personal big_smile ; stiu o tipa care a nascut natural si a trebuit sa-i taie nush ce muschi pe la poponetz... sad si acum sufera toata viatza... in fine, fiecare cu (ne)norocul lui.

Kata, a nascut prin ceza, ca Darius statea cu poponetzu' neutral


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#70 2009-10-02 15:20:16

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Myrela22,ce dioptrii ai?Si eu am -2,50(asa aveam acu vreo 6 luni;poate ori fi avansat intre timp) si acu aproape 3 ani,cand dioptria era -1,75 am nascut u cezariana din 4 motive:
1.frica de durere(si nu stiu daca durerea asta se uita sau trece chiar asa usor pt ca recent am facut un chiuretaj terapeutic si nu stiu zau daca voi uita durerea si momentele alea);
2.teama ca voi ajunge la -5,00
3.frica de urmarile epiziotomiei(durere,incontinenta urinara,viata sexuala data peste cap);
4.am scolioza cervicala si o pensare lombara cu dureri nasoale cand stau mult in picioare si imi era frica ca fac vreo hernie(chestiile astea legate de coloana ma sperie de moarte).
Eu nu am avut probleme de la anestezie,care a fost generala, in schimb dureri in zona inciziei cam 5 zile si imi amintesc ca ma miscam asa,cam ca o rata,cu grija sa nu mi se rupa ceva pe-acolo.Dureri,intepaturi sau alte chestii la schimbare de vreme,nu stiu ce sunt alea.
Acu,auzind de nastere naturala dupa cezariana,parca m-as risca,pt ca as vrea 3 copii,dar cu epidurala si nu stiu,sa se inventeze ceva pt dilatatie maxima.

Offline

 

#71 2009-10-02 17:44:44

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Tasha, pai cred ca se fac injectii pt dilatatie, nush sigur; cat despre ceza, tu ai avut motive intemeiate... nu numai frica de durere; e de inteles.

Nush cu viatza sexuala.. cred ca puneti prea mare accent pe asta; nu cred ca toate femeile care nasc natural, cu epiziotomie ( sau chiar ruptura ) spun adio vietii sexuale... e absurd. Al meu a fost operat de hernie de 2 ori... am facut o gramada de pauza... adik vreo 3 luni ( e adevarat ca dupa nastere e pauza mai mare ), dar asta se intampla cand nu eram casatoriti... eram la inceput, eram super indragostiti, nu aveam nicio grija si ne gandeam doar la prostii big_smile ... si tot am rezistat; acum, ca suntem o familie si suntem maturi, cred ca o sa depasim mult mai usor "criza" .

Normal ca durerea nu trece usor... dar trece, asta conteaza.. in 3,4 hai 6 luni...; de uitat poate nu uitam, doar ca amintirea asta trista si dureroasa va fi acoperita de bucuriile si implinirea aduse de bebe smile ; n-o sa stai toata viatza sa te gandesti la durerile alea.

Urmarile dupa o cezariana nu le vezi/simti acum, ci in timp, pe cand dupa o nastere naturala nu ai nicio contraindicatie, nu ti se impune nik, nu exista urmari; nu mai detaliez, ca sa nu supar lumea smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#72 2009-10-02 18:01:52

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

wow  wow dupa nastere e pauza mare??? de ce???eu dupa 2 luni am reluat activ sexuala
si nu am avut niciodata probleme,de nici un fel....si este ok si acum...
eu nu inteleg despre ce vb voi...dar poate sunt eu depasita..
cat despre dilatatie,sunt injectii,erau si inainte...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#73 2009-10-02 18:08:08

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Pai nush.. zic fetele ca dupa 6 sapt ink le durea acolo unde au fost cusute...


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#74 2009-10-02 18:16:08

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Crssy,depinde de la caz la caz...nici un organism nu este ca celalalt...
nu trebuie sa ganditi ca la toate o sa fie la fel...
ca si cu cezariana...unele nu au nimic,la altele le este rau...depinde de fiecare
ca si cu durerea,eu una am suportat-o,chiar daca simteam ca am,,cutite ,,prin burta,altele urlau ingrozitor....


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#75 2009-10-02 18:45:42

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Da, asta asa e.. fiecare cu organismul ei...

Tu ai facut epiziotomie?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#76 2009-10-02 18:48:44

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

eu am nascut acum 16 ani jumatate...iarta-ma dar nu stiu ce este epiziotomia...am spus,sunt depasita rau...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.